Przemysłowy druk 3D

Obecnie wciąż rozwijający się przemysł ciągle potrzebuje udoskonalania, wprowadzania nowych innowacyjnych technologii komputerowych, bardzo często szuka się nowych rozwiązań i korzysta z nowoczesnych pomysłów. Dzisiejszą odpowiedzią na te wszelkie potrzeby stał się przemysłowy druk 3D, drukarki przemysłowe 3D zostały stworzone przede wszystkim z myślą o drukowaniu bardzo silnych, trwałych i precyzyjnych oraz wytrzymałych mechanicznie modeli o dużych rozmiarach. Drukarki 3D okazują się być bardzo funkcjonalnymi  i niezastąpionymi urządzeniami w obecnym czasie nowoczesnej technologii.

Zaawansowane przemysłowe drukarki 3D

Dostępne na rynku przemysłowe drukarki 3D są odpowiednio przystosowane do tworzenia bardzo zaawansowanych, w pełni funkcjonalnych prototypów, a także różnych, innych produktów finalnych. Warto zaznaczyć, iż dzięki ich zastosowaniu można drukować między innymi: narzędzia i oprzyrządowania w postaci pojedynczych modeli, ale także w formie seryjnej. Warto również dodać, iż wszelkie drukowanie może być spersonalizowane bezpośrednio pod indywidualne potrzeby każdego klienta z osobna. Druk 3D umożliwia także wytwarzanie poszczególnych elementów zastępczych, których właściwości bardzo często przewyższają cechy fizyczne elementów, które tworzone są sposobem konwencjonalnym.

Zastosowanie przemysłowego druku 3D w motoryzacji

Czy wiesz że możliwości druku 3D od bardzo dawna wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej, i to na każdym etapie produkcyjnym, począwszy od prototypowania a kończąc na produkcji części zamiennych? W obecnym czasie dostęp do bogatej i urozmaiconej oferty licznych materiałów umożliwia drukowanie niezwykle lekkich, ale jednocześnie niebywale wytrzymałych elementów. Zastosowanie druku 3D w motoryzacji pomaga w znacznym stopniu zoptymalizować czas, oraz obniżyć koszty produkcji danych elementów. Warto zaznaczyć, iż we wczesnej fazie prototypowania jest także możliwa naprawa danego projektu. Należy pamiętać, że druk 3D jest także odpowiedzialny za obniżanie strat w materiałach, oraz zmniejszenie całkowitej masy pojazdu lub jego części. Poprzez użycie druku 3D można tworzyć wyposażenia do samochodów, a także inne części finalne.

Przemysłowy druk 3D w lotnictwie

Ciekawostką jest fakt, iż najwcześniej przemysłowy druk 3D był wykorzystywany w lotnictwie, obecnie nowoczesna technologia produkcyjna stosowana jest już nie tylko do wykonywania części zamiennych, ale także do naprawy w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu drukarek 3D warunki transportowe dotyczące lotnictwa mogą być adaptowane wraz ze znacznym obniżeniem kosztów. Należy podkreślić, iż druk 3D w zdecydowany sposób przyczynił się do rozszerzenia kreatywności i możliwości projektantów, oraz innych służb produkcyjnych, które poprzez wykorzystanie najnowszej technologii i nowoczesnego oprogramowania, stają się zdecydowanie szybsze oraz bardziej precyzyjne, wpływa to także na ich uelastycznienie. Dzięki dużemu upowszechnieniu i szybkiemu rozwojowi druk 3D jest dostępny praktycznie dla wszystkich konsumentów, zarówno prywatnych jak i instytucjonalnych, ma on znaczący wpływ na rozwój modelarstwa.

Treści powiązane z artykułem