Oprogramowanie drukarek 3D

W całym procesie drukowania 3D bez względu na rodzaj drukarek bardzo istotny jest wybór właściwego oprogramowania, bowiem praca związana z przygotowaniem modeli do druku wymaga odpowiedniego zaopatrzenia się w dobrze działający zestaw programów. Nowoczesna technologia sprawia, iż przedmiot, który jest zapisany w uniwersalnym formacie zgodnie z instrukcjami drukarki zamieniany jest na plik. Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, aby wybrać sprawdzone oprogramowanie, które pozwoli drukować gotowe modele z sieci. Warto zaznaczyć, iż w znacznej większości są to programy zarówno do celów prywatnych, indywidualnych jak i komercyjnych.

Oprogramowanie a projektowanie

Obecnie programy CAD do modelowania w odróżnieniu od innych programów gdzie geometria jest dowolnie kształtowana, posiadają modele zdefiniowane przez zbiór postępujących po sobie operacji. Oprogramowanie drukarek 3D sprawdza się idealnie w przypadku wszelkich technicznych obiektów, gdzie geometria jest bardzo szczegółowo zdefiniowana. Aczkolwiek tak naprawdę każdy program służący do tworzenia modeli 3D sprawdzi się do tworzenia druku 3D. Warto jednak trzymać się podstawowych zasad, po pierwsze należy dobrać odpowiedni format pliku do drukarki, następnie model jest zapisywany w formie siatki trójkątów w przestrzeni trójwymiarowej. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych programów służących do wykonywania druku 3D, jednakże warto postawić na dobrą jakość oraz długoletnią żywotność produktów.

Oprogramowanie i jego funkcjonalność

Dostępne w dzisiejszych czasach oprogramowanie drukarek 3D posiada bardzo specjalistyczną budowę modułową, pozwala w pełni dopasować funkcjonalność do potrzeb użytkownika, jednocześnie w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia kosztów. Szeroka gama produktów do modelowania 3D oraz tworzenia dokumentacji rysunkowej i zarządzania dokumentacją projektową jeszcze bardziej wpływa na zwiększenie funkcjonalności urządzenia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii synchronicznej oprogramowanie daje gwarancje szybkiego i sprawnego procesu opracowywania danego produktu i wprowadzenia go na rynek. Oprogramowanie drukarek 3D pozwala generować dokumentację rysunkową oraz zestawienia materiałowe, wykorzystując do tego gotowe modele konstrukcji. Zastosowanie plików STL usprawnia optymalizację modeli do druku 3D, oprogramowania często wykorzystuje się w inżynierii odwrotnej.

Wyróżniające się oprogramowania 

Nowoczesne oprogramowania drukarek 3D wyróżniają się przede wszystkim niezwykłą wydajnością, oparte o innowacyjne katalogi środowisko modelowania 3D daje pewność i gwarancję skutecznej i szybkiej pracy. Specjalne uchwyty edycyjne umożliwiają bezpośrednią edycję wymiarów i kształtów podczas przeprowadzania poszczególnych operacji. Oprogramowania wykorzystują zestawy narzędzi modelowania dynamicznego 3D, obecnie dostępne programy oparte na najnowszych technologiach umożliwiają modelowanie w dwóch trybach: bezpośrednim, oraz tradycyjnym, który oparty jest przede wszystkim na wiązaniach i parametrach.

Oprogramowania drukarek 3D odznaczają się przede wszystkim niezwykłą funkcjonalnością, dlatego bardzo istotne jest aby dobrać odpowiedni program do swojego urządzenia drukującego!

Treści powiązane z artykułem