Oprogramowanie drukarek 3D – co musisz wiedzieć?

Jednym z najważniejszych i najczęściej niedocenianych narzędzi w druku 3D jest oprogramowanie do wycinania. Zrozumienie oprogramowania i wybór odpowiedniej platformy może mieć wpływ na jakość i integralność wydruków. Poniższy artykuł wyjaśni, czym jest oprogramowanie do cięcia modeli 3D, dlaczego jest ważne i jak wybrać odpowiedni program.

Czym jest oprogramowanie do wycinania modeli 3D?

Podstawową funkcją oprogramowania do cięcia modeli 3D jest przekształcenie modelu 3D na oddzielne warstwy, tak aby głowica drukarki mogła układać wzory filamentu, warstwa po warstwie, w obiekt 3D. O oprogramowaniu do wycinania,  należy myśleć o tym jako o funkcji „Ustawienia drukowania” w edytorze tekstu. Funkcja “Ustawienia drukowania” w druku 2D jest z grubsza równoważna z wynikami, które można osiągnąć dzięki oprogramowaniu do cięcia dla drukarek 3D. Oprogramowanie do wycinania 3D przekształca model 3D na kod, który rozumie drukarka. Za pomocą oprogramowania „rozmawiasz” z drukarką, aby przekazać ustawienia, takie jak np. rodzaj używanego filamentu, po to by wydrukować obiekt 3D w takiej jakości jakiej potrzebujesz.

Dlaczego oprogramowanie do cięcia modeli 3D jest ważne?

Jakość i integralność wydruku zależy od oprogramowania do wycinania modeli. Spotkasz się z zestawem funkcji do optymalizacji właściwości wydruku za pomocą narzędzi takich jak procent wypełnienia (niezależnie od tego, czy niektóre sekcje wydruku mają być pełne, czy puste), podpory (małe słupki lub inne stabilizatory, które można przyciąć po wydrukowaniu) i inne. 

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do cięcia modeli 3D?

Nie ma jednego oprogramowania, które idealnie pasuje do każdego projektu. Mając do wyboru wiele opcji oprogramowania do drukowania 3D, musisz dokładnie rozważyć swoje specyficzne potrzeby, zamiast automatycznie patrzeć na to, czego używają Twoi koledzy lub konkurenci. Typy oprogramowania można podzielić na dwie główne kategorie: systemy stacjonarne i systemy w chmurze.

Systemy stacjonarne: plusy i minusy

Oprogramowanie do wycinania modeli 3D na systemy stacjonarne zapewnia doskonałą funkcjonalność z dodatkową zaletą, jaką jest prawie całkowite cyberbezpieczeństwo. W przypadku oprogramowania dla systemów stacjonarnych możesz pracować ze swoimi projektami bez połączenia z Internetem, co oznacza, że nie narażasz swojej własności intelektualnej na potencjalną kradzież lub manipulacje ze strony konkurentów z całego świata. Potencjalne problemy związane z pracą z tego typu oprogramowaniem obejmują dłuższy czas wycinania i prawdopodobieństwo ograniczonego zakresu opcji drukowania.

Systemy w chmurze: wady i zalety

Jedną z najważniejszych korzyści systemu w chmurze jest możliwość pracy z wieloma drukarkami, a nawet z wieloma laboratoriami, ponieważ drukowanie bezprzewodowe umożliwia drukowanie zdalne. Kolejną zaletą jest większa prędkość cięcia. Jednak oprogramowanie w chmurze nie jest dla każdego. Jeśli problemem jest konkurencja w branży, przechowywanie projektów na serwerach zewnętrznych może nie być rozwiązaniem, które zapewniłoby pełne bezpieczeństwo.

Treści powiązane z artykułem