Nowoczesna technologia przemysłowych skanerów 3D

Obecny rozwój techniczny, oraz rozwój całej informatyki spowodował bardzo duże zmiany na rynku świadczonych usług oraz w sprzedaży wyrobów. Bardzo istotną kwestią jest fakt, iż wymagania klientów rosną z roku na rok, dlatego wszelkie dostępne oferty są indywidualnie dopasowywane do każdego klienta z osobna. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest w innowacyjnej produkcji jest dokładana umiejętność zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych podczas projektowania, oraz wszelkich innych procesów produkcyjnych. Dobrym przykładem jest dzisiaj niezwykle szybki rozwój techniki laserowej, oraz skanerów 3D, dzięki którym możliwe jest skrócenie do minimum czasu i kosztów związanych z produkcją.

Przemysłowe skanery 3D – innowacyjna technologia

Warto zaznaczyć, że w obecnym czasie innowacyjna technologia związana z przemysłowymi skanerami 3D wykorzystywana jest w różnych gałęziach gospodarczych, zarówno w przemyśle jak i w życiu codziennym. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest odwzorowanie obiektu w wirtualnej rzeczywistości, między innymi na urządzeniach komputerowych z dokładnym zachowaniem kształtów, kolorystyki oraz wymiarów. Wynik pomiaru to prototyp, model który w późniejszym czasie może być zarówno edytowany jak i przetwarzany przez inne programy CAD. Modele bardzo często wykorzystywane są przez specjalne programy do prototypowania, wizualizacji oraz animacji komputerowej. Należy podkreślić, iż ogromną zaletą nowoczesnej technologi skanowania 3D jest przede wszystkim duża oszczędność czasu, materiału oraz znaczące obniżenie kosztów.

Przemysłowe skanery 3D – zastosowanie i zalety

W dzisiejszych czasach technologia 3D wykorzystywana jest nie tylko we firmach produkcyjnych czy usługowych, ale także w wielu innych branżach. Z zastosowaniem przemysłowych skanerów 3D można skanować obiekty o różnej wielkości, zarówno małe elementy jak i takie o dużych gabarytach. Wśród korzyści związanych ze skanowaniem 3D można wymienić między innymi:

  • szybkie i sprawne zebranie niezbędnych danych i informacji, nawet bardzo skomplikowanych szczegółów
  • znaczne skrócenie całego procesu produkcyjnego
  • zdecydowane zwiększenie wydajności wytwarzania
  • ogólne poprawienie jakości wytwarzania
  • odzwierciedlanie zmian wykonanych na linii produkcyjnej.

Skaner 3D – technika laserowa

Przemysłowe skanery 3D oparte są na technice laserowej, służą do wykonywania precyzyjnych pomiarów, dokładnych ekspertyz oraz tworzenia dokumentacji. W obecnym czasie jest to bardzo wygodna i komfortowa metoda magazynowania nowoczesnej, trójwymiarowej dokumentacji, zastosowanie skanerów 3D pozwala na wyeliminowanie stosowanych do tej pory metod gromadzenia danych, między innymi za pomocą taśm oraz aparatów fotograficznych. Obecnie skaner przemysłowy 3D oparty na laserowym działaniu w bardzo krótkim czasie jest w stanie stworzyć bardzo dokładny i precyzyjny model skanowanego obiektu. W efekcie skanowania powstaje tak zwana „chmura punktów”, w której zapisywane są wszelkie punkty, które stanowią model 3D skanowanego obiektu.

Treści powiązane z artykułem