Przemysłowe skanery 3D to urządzenia, które przeznaczone są przede wszystkim do dokładnej analizy istniejących w realnym świecie obiektów oraz innych konwersji zgromadzonych danych w postaci cyfrowej. Skanery 3D wyróżniają się niezwykłą funkcjonalnością, bowiem są w stanie dokładnie zbierać dane na temat fizycznych właściwości dowolnych obiektów, oraz przetwarzać je na cyfrowy model trójwymiarowy. Warto zapoznać się z informacjami jak działa przemysłowy skaner 3D, oraz do czego w przyszłości może zostać wykorzystana nowoczesna technologia komputerowa.
Przemysłowe skanery 3D- cyfrowe modele
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przetwarzane przez skaner przemysłowy 3D dane służą w późniejszym czasie wykorzystaniu do tworzenia cyfrowych modeli rzeczywistych obiektów, które mogą zostać poddane szczegółowej obróbce przez specjalistyczne programy komputerowe. W obecnym czasie z tej technologii korzysta coraz więcej branż między innymi: przemysł ciężki, medycyna, archeologia a nawet branża filmowa. Z całą pewnością można stwierdzić, iż w niedalekiej przyszłości skanery 3D staną się łatwo dostępne dla wszystkich użytkowników.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne
Obecnie w dostępnych na rynku skanerach 3D wykorzystuje się bardzo wiele różnych rozwiązań technologicznych, aczkolwiek każda z nich niesie ze sobą zarówno pewne możliwości jak i ograniczenia. Najczęściej używaną technologią w przemysłowych skanerach 3D jest technologia optoelektroniczna, która za pomocą właściwości światła gromadzi i prezentuje wszelkie informacje. Metoda ta znajduje bardzo duże zastosowanie w urządzeniach różnego rodzaju, między innymi w aparatach do emisji i detekcji światła, które wykorzystuje się często w medycynie. Jednakże rozwiązanie to ma pewne ograniczenia, ponieważ podczas skanowania przedmiotów błyszczących bardzo łatwo odbija się światło, a tym samym cały proces digitalizacji może być nieco utrudniony.
Zastosowanie skanera 3D
W obecnym czasie dzięki bardzo szybkiemu postępowi technologicznemu dotyczącego skanowania 3D istnieje możliwość skanowania zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Również rozmiar skanowanych obiektów nie stanowi już żadnej bariery, bowiem istnieją firmy które w swojej ofercie posiadają możliwość skanowania bardzo dużych obiektów takich jak: samoloty, okręty oraz duże budynki. Dużą zaletą przemysłowych skanerów 3D jest fakt, iż są to urządzenia bardzo dokładne i precyzyjne dzięki czemu możliwe jest także drukowanie nawet bardzo małych obiektów między innymi: monet czy narzędzi medycznych. Warto dodać, iż skanery 3D największe zastosowanie znajdują w przemysłowym projektowaniu odwrotnym, są wykorzystywane podczas przeprowadzania prac nad już istniejącymi obiektami. Innymi przykładami gdzie przemysłowy skaner 3D jest często używany są:
- motoryzacja, służy między innymi do kontroli jakości i pomiarów elementu pojazdu
- przemysł wytwórczy, przede wszystkim przy wzornictwie
- przemysł lotniczy, służy do skanowania prototypów samolotów
- oraz przemysł stoczniowy i kolejowy, skanery 3D służą do badań projektowych, a także podczas kontroli pracy silników.